Nike, kadın tekstil işçilerinin hakkını gasp ediyor!

Kamboçya’daki Ramatex şirketine ait Violet Apparel fabrikası 2020’de aniden kapandığında tüm çalışanları işini kaybetti. Ramatex’in en büyük alıcısı olan Nike sorumluluğunu reddediyor.

İşçiler, yasal olarak borçlu oldukları ikramiye ve ödenmemiş ücretlerinin yanı sıra tazminatlarını talep ediyor. Sendika, ödenmemiş tazminatların ve artan hasar bedelinin yaklaşık 1.4 Milyon Dolar olduğunu belirtiyor.

Nike olmasaydı, Ramatex olmazdı.

Nike, Violet Apparel fabrikasında işten çıkarılan işçilerle alakalı tüm sorumluluğu reddediyor ve Violet Apparel fabrikasından tedarik etmediklerini beyan ediyor. Bu beyan hem yalan hem alakasızdır. Nike, Ramatex’in en büyük alıcısı, bu nedenle tedarik zincirinde yaşanan hak ihlalleri konusunda sorumluluk alması gerekiyor.

Ek olarak, Nike’ın 2006’da Violet Apparel üretim yapmayı sonlandırdığı iddiasının yanlış olduğunu gösteren fotoğraflar ve işçilerin ifadeleri bulunuyor. Bu nedenle Nike, Ramatex üzerinde en fazla güce sahip olan ve işçilere ödeme yapılmasını sağlaması gereken şirket. Nike’ı bu işçilere ödeme yapılmasını sağlamak için sorumluluk almaya çağırıyoruz.

İşçiler pandeminin ortasında geçimlerini sağlamak için mücadele ediyor
2021’in son çeyreğinde Nike,11.4 milyar dolarlık gelir ve 1.3 milyar dolarlık net gelir bildirirken, Violet Apparel işçileri pandeminin ortasında geçinmek için mücadele ediyor, çünkü Nike ve Ramatex onlara borçlu oldukları 1.4 milyon doları tazminat ödemeyi reddediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kamboçya’daki Ramatex fabrikasının işlerini kaybeden ve yıllarca Nike için kıyafet diktikten sonra elinde hiçbir şey kalmayan kadın işçileri destekliyoruz. Sen de #payyourworkers kampanyasına katılarak kadın işçilerin mücadelesine destek olabilir ve Nike’ı sorumluluk almaya çağırabilirsin!