Zegna İşçileri Sendikalı Çalışmak İçin direniyor

İsmaco Amsterdam BV Tuzla serbest bölgesinde kurulu Hollanda kökenli ve tamamen üretimini lüks İtalyan markalarına yapan bir firma. Dünyanın en pahalı gömlek üreticisi olan Ermenegildo Zegna ‘nın Türkiye üretim yeri olan fabrikada çoğunluğu kadın olmak üzere 377 işçi çalışıyor. İşçiler yine İtalyanların diğer en lüks markası olan Gucci’ye de üretim yapıyor.

Fiyatları 600 Avro’dan başlayan gömlekleri üreten işçiler, kötü, insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarını düzeltmek, daha yüksek ücret almak, işyerinde çalışanlar arasında ayrımcılığa son vermek için Deri-İş Sendikasına üye olmaya karar verdiler.

Ermengildo Zegna yöneticileri işçilerin sendikaya üye olduğunu fark edince, işyerinde sendikalı işçi avına çıktı. Sendika üyesi olduğunu tespit ettiği ikisi kadın, biri engelli kadrosunda çalışan erkek işçi olmak üzere toplam üç işçiyi performansları düşük olduğu gerekçesi ile işten attı. İşyerinde kurulan sorgu odalarında işçiler sorguya çekildi, işçiler sendikadan istifa etmeye zorlandı.

Zegna yöneticileri fabrikada, sendikayı karalayan asılsız iddialarla, sendikanın işçiler nezdinde ki itibarını düşürmeye çalıştı. İşçiler sendikaya karşı kışkırtılmaya çalışıldı.

İşçilerin sendikaya gitmelerini engellemek için, üç işçiyi işten attığının ertesi günü, işçilerle toplantı yapan Genel Müdür Francesco Lasorte, üç yıldır zam yapılmayan işçilere zam sözü verdi. Yıllık prim ve temsilcilik sistemi dahil olmak üzere pek çok düzenlemeleri yürürlüğe koyacağını açıkladı.

Bu süre içinde sendikanın işveren temsilcilerine yaptığı tüm görüşme çağrılarını yanıtsız kaldı.

Tüm sendika karşıtı girişimlere rağmen, işçilerin sendika taleplerinin önüne geçemeyen Zegna yönetimi 8 Ocak 2013 tarihinde de bir kadın işçiyi daha işten attı.

Serbest bölgeye sokulmayan işçiler, 2 Ocak tarihinden serbest bölge girişine kurdukları direniş çadırlarında tekrar işe girmek için mücadelelerine devam ediyorlar.

Fikriye Akgül; 5 yıldır fabrikada makine işçisi olarak çalışıyorken, sendikaya üye olduktan sonra, performans düşüklüğü gerekçesi ile işten atıldı. Öğle saatinde işçi arkadaşlarına veda bile etmesine izin verilmeden, güvenlik kolundan çekiştirerek fabrika dışına çıkarıyor.

Öznur Fazlıoğlu; 8 yıldır fabrikada makine işçisi olarak çalışıyor, o da sendikaya üye olduğu öğrenildiği zaman, performans düşüklüğü nedeni ile işten atıldı. O da işyerinde arkadaşları ile vedalaşmasına izin verilmeden kapı dışarı edildi.

Cengiz Taşkesen; 9 yıldır fabrikada engelli kadrosunda, makine işçisi olarak çalışıyorken, performansı düşük gerekçesi ile sendika üyesi olduktan sonra işten atıldı.

Münevver Kızıl Uyan; 6 yıldır işyerinde makine işçisi olarak çalışıyorken, 1,5 yıl önce boynunda ve belinde ortaya çıkan fıtığın tedavisi için işyerinde izin almaya başlayınca, işyerinden ayrılması için mobbing uygulanmaya başlandı. 6 yaşındaki kızı ile tek başına yaşayan Münevver, kendisine yapılan her türlü baskıya rağmen işyerinden istifa etmedi. Sendika çalışmalarının başlaması ile sendikaya üye oldu. Üzerideki baskı ve taciz arttı. 8 Ocak 2013 tarihinde, işyerinde huzuru bozduğu gerekçesi ile tazminatsız olarak işten atıldı.

Temiz Giysi Kampanyası ( Clean Clothes Campaign) ve Küresel Sendikalar Ağı ( Industriall) Zegna işten tekrar işbaşı yaptırılması, işçilerin işyerine dönmeleri, Sendikanın muhatap alınması ve işçilerin üzerindeki baskıların kaldırılması için devreye gidiler ancak, Zegna Yönetimi uzlaşmaz tavrını sürdürüyor.

 

Yorum Yap