LC Waikiki’de eylemdeyiz!

Bangladeş’te, Rana Plaza’da meydana gelen felaketin ikinci yıl dönümüne yalnız birkaç gün kaldı fakat Rana Plaza’da üretim yaptıran markalar, sorumluklarını yerine getirmeyerek bu felaketin açtığı yaraları bir nebze olsun saracak adımları atmaktan uzak duruyorlar!

Felaketin ardından markalar, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları Rana Plaza’da zarar görenlerin ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına maddi bir destek sağlamak amacıyla 2014 yılının Ocak ayında ILO’nun garantörü olduğu Rana Plaza Bağışçılar Güven Fonu’nu kurdular. Yaklaşık bir yıl sonra bağışlar toplam olarak 21 milyon doları buldu. Ancak ILO uzmanları tarafından yapılan hesaplamalar ulaşılması gereken hedefin 30 milyon dolar olması gerektiğini gösteriyor. Rana Plaza’da üretim yaptıran markalar, yıllık kârlarının çok küçük bir bölümünü ayırarak bu meblağa ulaşabilirler.

Türkiyeli bir marka olan LC Waikiki ise Bangladeş Anlaşması’nı imzalamasına rağmen Rana Plaza’da hayatını kaybedenlerin yakınlarına gerekli parasal desteği sağlamaktan imtina ediyor. Türkiye’nin en büyük hazır giyim parekendecisi olan LCW, fona katkıda bulunması beklenen büyük markalar arasında yer alıyor. LCW ile aynı kategoride bulunan diğer markalar, bugüne kadar bu desteği sağladılar.

Fona ödeme yapan markalar; Auchan (1,5 milyon USD), Loblaws (3.370.620 USD), Primark (1 milyon USD Güven Fonu’na, 7 milyon USD’a yakın bir meblağı da 600 kişiye olmak üzere toplam 8 milyon USD).

Bu listede kendi kategorilerinde Güven Fonu’na katkıda bulunmayan markalar yalnızca JC Penney ve LCW’dir.

Bizler, LCWaikiki’ye mektup yazarak kendi kategorilerinde sadece kendilerinin eksik kaldığını belirttik. Kısa süre içinde tazminat ödemelerini talep ettik. Ancak LC Waikiki, insan hayatını önemsemediğini ve anlaşmaya imza atmasının sadece kendi prestiji olduğunu, bu ödemeyi yapmayarak ortaya koyuyor.

LC Waikiki parayı ödemeyi reddederken Benetton, ödemesi gereken meblağı azaltmaya çalışıyor. 1139 işçinin ölümüne sebep olarak işçi ailelerini yakınlarını kaybetmenin acısıyla baş başa bırakan bu “yüksek kârlılık” anlayışına, markaların bu tavrına karşılık olarak Rana Plaza’nın çöktüğü gün olan 24 Nisan ile iş cinayetlerinde ölenleri anma günü olan 28 Nisan tarihleri arasını eylem günleri ilan ediyoruz.
Tüm kamuoyunu Bangledeş’te üretim yaptıran bu markalar hakkında bilgilendirmek ve tavrımızı göstermek için 28 Nisan Salı günü 19:00’da Beyoğlu LCW mağazası önünde eyleme çağırıyoruz.

 

Temiz Giysi Kampanyası-Türkiye