Lc Waikiki protesto edildi

Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak, iki yıl önce Bangladeş’te Rana Plazanın çökmesi ve 1139 işçinin ölümüne sebep olan iş cinayetinin ardından, yaraların, bir nebze olsun geride kalanlar için sarılması için Lc Waikiki İstiklal Caddesi mağazası önünde eylem yaptık.

28 Nisan Saat 19:00’da Lc Waikiki mağazasının önüne giderek, Rana Plaza’da kalıcı sakatlanan işçiler ve yakınlarını kaybeden ailelerin tazminatlarının ödenmesi için kurulan Güven Fonu’na Lc Waikiki’nin marka sorumluluğunu yerine getirerek en az 1,5 Milyon Dolar ödeme yapmasını ( kendi kategorisinde diğer markaların halihazırda yapmış olduğu miktar) talep ettik.  O sırada İstiklal Caddesinden geçmekte olan Lc Waikiki ve Bangladeş’teki işçiler arasındaki bu görmediğimiz bağı merak eden çevredeki insanlar ve Lc Waikiki müşterileri eylemimize destek verdiler. Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getireceklerini beyan ederek, eylem süresince desteklerini gösterdiler.

Eyleme Kot Kumlama İşçileri Dayanışması Komitesi’nden Zeki Kılıçaslan, Deriteks Genel Başkanı Musa Selvi, Engin Çelik Deriteks,  Giyim-Sen Genel Başkanı Emin Yılmaz, Marka Sorumluluğu için Uluslar arası İşçi Ligi’nden Linda Gomaa katılarak, iş cinayetleri ve markaların sorumlulukları hakkında kamuoyunu bilgilendirerek Lc Waikiki’nin Bangladeş’teki yaraların sarılmasına katkıda bulunmasını talep ettiler.

Aynı anda Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne yürüyüş yapan Türkiye’de son yıllarda yaşanan iş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden “Adalet Arayan İşçi Aileleri” yürüyüşlerini durdurarak eyleme desteklerini sunduklar. “Dünyanın her yerinden işçilerin güvenli, denetlenmiş, sağlıklı koşullarda çalışma hakkının bulunduğunu, aksi koşulların insan hayatıyla sonuçlandığını, sorumlular, sorumluklarını yerine getirinceye kadar seslerimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dediler.

Soma, Ermenek, Bangladeş, Bir daha Asla!, İş Cinayetlerine Son! Lc Waikiki Sorumluluğun kadar Öde! sloganları atarak eylemi sonlandırdık. Ardından “Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin yürüyüşüne bizler de katıldık.

24 Nisan’da İstanbul, Ankara, İzmir ve Van’da Dünya Kadın yürüyüşünden kadınlar Lc Waikiki önünde eylemler yaptılar. Kadınlar, “Katliamın bedelini ödemekten kaçınan hazır giyim devlerini teşhir etmek için bu mağazaların önündeyiz, giysilerimize kan bulaşmasını istemiyoruz” diyerek tepkilerini gösterdiler.  http://www.evrensel.net/haber/111119/giysilerimize-kan-bulasmasin

Bizler; bir daha iş cinayetlerine maruz kalmamak için, ihtiyacımız olan giysileri, yakacak kömürü, oturduğumuz evi, geçtiğimiz yolu yapan, üreten işçilerin güvenli ve insani çalışma koşulları için, ihtiyaçlarımızı karşılamak için satın aldığımız ürünlerin geçmişinde bir insanlık ayıbıyla karşılaşmamak için, satın aldığımız markalara sorumluluklarını hatırlatalım.

Bu eyleme destek vermek için;
www.facebook.com/temizgiysikampanyası ya da https://twitter.com/cccturkey adresinden temin edeceğimizi görselleri Lc Waikiki twitter ve facebook sayfasına göndermenizi rica ederiz.

Temiz Giysi Kampanyası Türkiye