Kamboçya Global Yaşam Ücreti Kampanyası

Kamboçya için küresel bir yaşam ücretinin sağlanması için kampanyayı başlatıyoruz..

Uluslararası eylem dalgasının ilk gününde, Temiz Giysi Kampanyası, çok uluslu markaların asgari 177 doları garanti etmeleri için bir araya gelen Kamboçyalı sendikalara destek verdiğini beyan etti. Yarın, Kamboçya’dan ve tüm dünyadan binlerce kadın ve erkek, H&M, Inditex, Levi’s ve GAP gibi global markalar için kıyafet üretimi yapan fabrikalarda “markalar, işçiler için yaşam ücreti temin etmelidir“ yazılı çıkartmalar taşıyacaklar.

Emek Danışma Kurulu (LAC),(Üç parçalı işveren-hükümet-işçi temsilcilerinden oluşan Kamboçya asgari Ücret tespit komisyonu) bazı sendikaların itirazına ragmen, 140 doları asgari ücret olarak Kamboçya’nın 700 bin giyim işçisi için 2016’nın Ocak ayında uygulanmak üzere onayladı.bu 12 dolarlık artış yıllardır 177 dolar asgari ücret için mücadele eden işçilerin yüzüne atılmış bir tokattı.

Kamboçya’nın birleşmiş sendikaları şirketlerden derhal 177 dolarlık bir asgari ücreti Kamboçyalı tedarikçilerine temin etmeleri ve direkt Kamboçyalı sendikalarla geçimlerini sağlayacak bir maaş, istikrarlı istihdam ve sendika hakları üzerinde bağlayıcı bir anlaşma oluşturmak üzere masaya oturmaları için güçbirliği oluşturarak taleplerde bulundular.

H&M ve Adidas gibi bazı markalar, tedarik zincirlerinde bulunan işçiler için geçimlerini sağlayacak bir maaşı desteklediklerini belirttikleri bir basın açıklamasında bulundular. Ne var ki, haddinden fazla mesai yapan ama yine de kendileri ve aileleri için temel ihtiyaçları dahi sağlayamayan işçilere bu açıklamalar inandırıcı gelmedi.

Kamboçya’da bağımsız bir sendika olan CCAWDU’nun başkan yardımcısı, Athit Kong, “Bu 12 dolarlık artış, özellikle çokuluslu şirketlerin kârına baktığımızda, işçilerin temel ihtiyaçlarını karşılamıyor. Giyim endüstrisindeki düşük ücretlere karşı çözüm çok basittir, o da gerçek bir kolektif oluşumun, markalar, işverenler ve giyim sendikaları arasında pazarlıkları yürütmesidir. İşçiler böyle bir ücret için yıllardır biraraya geliyor. 177 dolara ihtiyacımız var, hemen şimdi!“ diyor.

20 Kasım’da planlanan eylemlere ek olarak, Temiz Giysi Kampanyası, Uluslararası İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık’taki küresel eylem çağrısını da destekliyor. Tüm dünyadan kampanyayı yürütenler ve işçiler, Kamboçyalı işçilere olan desteklerini göstermek için bir dizi iş yeri eylemleri, podyumlar ve çeşitli mağaza eylemleri yapacaklar.

Temiz Giysi Kampanyası çokuluslu büyük şirketler için kıyafet üretimi yapan tüm dünyadaki kadın ve erkeklere destek vermeye devam ediyor.

Temiz Giysi Kampanyası’ndan Mirjam Van Heugten, “Kamboçya’da üretim yapan markalar, fabrikalarında çalışan kadın ve erkeklerin bu kırıntılarla yetinmesini bekleyemez. İşçiler, sadece bu markalar büyük kârlar etsin diye tam anlamıyla fabrikalarda köleleşiyorlar. H&M ve Inditex gibi hedeflenen markalar, tüm giyim işçileri için geçinebilecek bir maaşı garantileyerek liderliklerini ortaya koymalıdırlar.“ diyor.

2013’ün son zamanlarından beri Kamboçyalı işçiler, geçimi sağlayacak ücretlendirmede önemli adımlar atmak amacıyla, asgari ücretin daha adil bir ücret olan 177 dolara yükseltilmesi için taleplerde bulunuyorlar. 2014 yılının Ocak ayının başlarında ücret mücadeleleri tırmanmıştı, polisin ve ordunun gerçekleştirdiği sert müdahaleler nedeniyle durmak zorunda kaldı. Bu mücadelelerde beş kişi öldürülmüş, 23 kişi tutuklanmış ve birçok kişi yaralanmıştı.