Mango ve Benetton’u protesto ediyoruz. Neden mi?

Bangladeş’te mağdur ettikleri işçilerin çektiği acıları yüreğimizde hissettiğimiz için…

Acıların ve işçi ölümlerinin bir daha yaşanmaması için…

24 Nisan 2013 Çarşamba günü, Bangladeş’te birçok hazır giyim fabrikasının bulunduğu RanaPlaza içinde çalışanların üzerine çöktü ve 1133 işçi hayatını kaybetti. Binlerce işçi yıkıntıların altında kalarak sakat kaldı. Geride kalan çocukların ve yaralananların acıları gün geçtikçe çoğalmaya devam ediyor. Çünkü kirasını ödeyemedikleri evlerinden kovuluyor ve çalışamadıkları için yiyecek ekmek bulamıyorlar.

Bu önlenebilir felaketin ardından Temiz Giysi Kampanyası, Uluslararası sendikalar ve Bangladeşli sendikalar öncülüğünde hazırlanan “Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Protokolü”nü 70’ten fazla marka imzaladı. Bundan sonrası için önlem almakla beraber bundan önceki sorumluluklarını da kabul ettiler. Bu markalar ve diğer bileşenler 12 Eylül’de, Cenevre’de acıları sarmak için ödemeleri gereken tazminatlar konusunda bir toplantı yapacaklar. Mango ve Benetton bu toplantıya katılım konusunda her hangi bir girişimde bulunmamış durumda.

MANGO VE BENETTON Yüzde yüz sorumlu olduğu ölümlerin sakatlıkların açtığı yaraları sarmak için derhal toplantıya katılmalılar.

Aksi takdirde eylemlerimizi daha büyük boyutlara taşıyarak tüketici kampanyaları dahil uluslararası alanda sürdüreceğiz.

Yorum Yap