Basın Açıklaması

Merhaba,

Bir süredir “Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yuvarlak Masa Toplantısı” (Turkey Corporate Social Responsibility Round Table)  adıyla bir toplantının duyuruları yapılmaktadır. Toplantının paydaşlar-davetliler bölümünde Temiz Giysi Kampanyası (Clean Clothes Campaign) olarak içerisinde bulunduğumuz networkün de adı geçmektedir. Bu toplantıya katılma ya da paydaşlar listesinde adımızın geçmesi konusunda çağırıcılar herhangi bir şekilde onayımızı almış değillerdir. Öyle ki, adı geçen diğer pek çok kurum ve kişinin de benzer bir pozisyonda kaldığına inanmak için geçerli sebeplerimiz var.

 

Hatırlanacağı gibi Bangladeş’in Savar bölgesinde 24 Nisan 2013 tarihinde içerisinde hazır giyim atölyelerinin de bulunduğu Rana Plaza binası çökmüş ve 1138 işçi hayatını kaybetmişti. Rana Plaza’da bulunan iki atölye New Waves Style ve Phantom Apparels, Rana Plaza’nın çöktüğü dönemde BSCI’a üye olan markalara üretim yapmaktaydılar. Rana Plaza’da bulunan bu iki fabrika, facia gerçekleşmeden önce, BSCI tarafından denetlenmiş, standartlara uygun olarak onaylanmıştı. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Bu fabrikaları onaylayan BSCI, burada üretim yapan işçileri, bu ürünleri kullanan tüketicileri, üretim yaptıran markaları ve hükümetleri üretimin standartlara uygun olduğu konusunda tümüyle yanıltmıştır.

 

Ancak bu yaşanan bir ilk değildir. 2005 yılında yine Savar bölgesinde Spectrum adlı fabrika çökmüş ve 64 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu fabrikada da BSCI üyeleri üretim yaptırmaktaydı. Bu felaketin ardından yaptığı açıklamada, sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanması konusunda BSCI “BSCI üyeleri durumun düzeltilmesi için çabalarını arttıracaklardır” demekteydi. Aradan 8 yıl geçtikten sonra Rana Plaza çöktüğünde yaptıkları açıklamayla ise BSCI “bu tip felaketlerin önlenmesi için bir çözüm bulmaya” çalıştıklarını söylemeye devam etmektedir. Şu an itibariyle BSCI’in binlerce işçinin canına mal olmuş bu iki iş cinayetinden dersini alarak böylesi kazaların yaşanmaması ve bina güvenliğinin sağlanması için anlamlı adımlar attığına dair hiç bir gösterge yoktur.[1]

 

Böylesi bir tutuma sahip BSCI[2] adlı kurumun desteği ile düzenlenen bu etkinliğin, dünyanın herhangi bir yerindeki işçilere herhangi bir faydası olacağına dair bir beklentimiz yoktur. Bu toplantının kesinlikle paydaşı yahut katılımcısı değiliz. Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

 

Temiz Giysi Kampanyası-Türkiye