Şuan Rana Plaza’da Sağ Kalanları Yaşatma Zamanı!

Rana Plaza binasının çökmesinden bir ay, Tazreen yangınından altı ay sonra, Mayıs ayı içerisinde, aranızdan binlercesi iki fabrikayla bağlantısı olan markalara bir mesaj göndermek üzere bize katıldı. Mesajda, bu felaketlerden sağ çıkanlara ve ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi talep ediliyordu.

Hep beraber, Walmart, Benetton, Mango, Disney ve fabrikalarda üretim yapan diğer markaların Facebook sayfalarına mesajlar yağdırdık, ve kazandık. Mücadeleye katıldığınız için teşekkürler!

Yeniden yardımınıza ihtiyacımız var. İşçiler şimdi yeterli tazminat ödenmediği için evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Shurima (30), bina yıkılırken ayağını kaybetti. Şimdi hiçbir geçim kaynağı bulunmuyor. İki kişiyle beraber yaşadığı odanın kirası 1500 Taka,(14,5 Euro,). Bu da fazla mesai yaptığı saatler de dahil aylık kazancının üçte birine denk düşüyor. Shurima şöyle diyor: “İki aydır kiramızı ödeyemiyoruz. Eğer bu ay da ödemezsek ev sahibi kontratı feshedecek. Bazı insanlar çoktan odalarından oldular bile.”

Markalar bunun gerçekleşmesini engelleyebilir. IndustriALL, Global Union, Rana Plaza ve Tazreen fabrikalarıyla bağlantısı olan markaları, kendi paylarına düşen sorumluluğu kabul ederek, tam ve adil tazminat ödemelerini yapmaları için 11-12 Ağustos’ta Bangladeş’te düzenlenecek olan toplantılara davet etti.

Benetton ve Mango’ya deyin ki, adil tazminat hakkı dünyadaki tüm insanları birleştiriyor!

https://www.facebook.com/Benetton ve https://www.facebook.com/mango.com sayfalarını ziyaret ederek Bangladeş’teki toplantılara iştirak etmeleri çağrısında bulunun.

Rana Plaza’ya karşı büyük çaptaki protesto, dünyanın en büyük markalarını ve perakendecilerini Bangladeş Bina ve Yangın Güvenliği Anlaşması’na katılmaya mecbur kıldı. Eylemleriniz, kazanmamıza yardımcı oldu.

Anlaşma, başka ölümler olmaması için vazgeçilmez bir önemde. Ama geçirdiğimiz iki felaket sonrasında hayatta kalmaya çalışan ailelere yardımcı olmuyor. Bu insanların hayatlarını yeniden inşa etmeye başlamaları için yeterli tazminat ödemelerinin yapılması gerekiyor.

Markalar borçlarını şimdi ödemeliler. Aksi takdirde bu markalar hala Rana Plaza ve Tazreen felaketlerinin kurbanlarını kandırıyor olacaklar. Mango ve Benetton’ın Facebook sayfalarını ziyaret edip  tazminat toplantısına gitmelerini ve bu ailelere tam ve adil tazminat ödemeyi kabul etmelerini söyleyin.

Pek çok Bangladeşli örgüt yaralıların acılarını hafifletmek ve ölenlerin ailelerini teskin etmek için çok çaba sarf ediyor. Bangladeşli bir sendika olan Ulusal Giysi İşçileri Federasyonu, yakın zamanda Rana Plaza fabrikasının çökmesinden sonra öksüz kalan iki yüz çocuğu bir araya getirdi. Dhaka’da bir oturma eylemi yaparak sevdiklerinin kaybı için tam ve adil tazminat ödenmesini talep ettiler.

Hak ettikleri adaleti elde etmeleri için bu ailelere destek verin: Benetton ve Mango’ya deyin ki, adil tazminat hakkı dünyadaki tüm insanları birleştiriyor! https://www.facebook.com/Benetton ve https://www.facebook.com/mango.com sayfalarını ziyaret ederek Bangladeş’teki toplantılara iştirak etmeleri çağrısında bulunun.

Bütün işçiler ve aileler tamamen tazmin edilmedikleri sürece hiçbir marka elimizden kurtulamaz!

Yorum Yap