Şeffaflık Hugo Boss’ta kazandı!

Nisan 2017’de başlattığımız Şeffaflık Kampanyası bir kazanım daha elde etti. Hugo Boss birinci aşama tedarikçilerinin yüzde 93’ünü liste halinde yayınladı. Kampanyanın bu kazanımı, hazır giyim işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve daha insani şartlar altında çalışabilmeleri için önemli bir adımdır.

Temiz Giysi Kampanyası olarak Nisan 2017’de başlattığımız Şeffaflık Kampanyası ile küresel markalara çağrıda bulunarak, kendilerinden tedarik zincirleri konusunda şeffaf olmalarını istedik ve aşağıdaki bilgileri paylaşmaları talebinde bulunduk:

  • Yetkili tüm üretim birimlerinin ve işlem yapılan tesislerin tam adı,
  • Bu yerlerin adresleri,
  • Üretim yerindeki işletmenin çoğunluk mülkiyetine sahip veya kontrolünü elinde bulunduran ana şirket,
  • Üretilen ürünlerin çeşidi (giysi, ayakkabı, ev tekstili, aksesuar),
  • Her üretim yerindeki işçi sayısı.

Bu bilgileri paylaşmaları adına sivil toplumun baskısı sonucu dün, Hugo Boss tedarik zincirini açıkladı. Bu önemli kazanımın çağrıda bulunduğumuz diğer markalara örnek teşkil etmesini umut ediyor ve tedarik zincirlerini açıklamalarını talep etmeye devam ediyoruz!

Ucuz, kolay sömürülen iş gücünü reddediyoruz!

Hugo Boss tedarik zincirini açıklayarak önemli bir adım atmış olsa da, aynı tavrı fabrikalardaki çalışma koşulları ve sendikal örgütlenmeler için de göstermesini bekliyoruz.

Hugo Boss tedarik zincirini açıklayarak şeffaflık konusunda adım attı, şimdi sıra diğer markalarda. @Primark, @Armani, @Walmart, @Urban Outfitters ve @Forever 21 henüz tedarik zincirlerini açıklamadılar. İmza kampanyasına katılarak destek verebilir, kampanyanın duyurulması için bu mesajı paylaşabilirsiniz.

İmza kampanyası:

Yaşasın mücadelemiz!