Geçmişi Düşünmek, Geleceğe Yönelmek: Türkiye Giyim Endüstrisinin Suriyeli İşçileri

Temiz Giysi Kampanyası olarak hazırladığımız “Hazır giyim endüstrisinde çalışan Suriyeli mülteciler” raporunu artık Türkçe de okuyabilirsiniz.

Suriye iç savaşı dokuzuncu yılına girerken, Suriye nüfusunun yarısından fazlası zorla göç ettirildi ve 5.6 milyonu yurtdışında sığındı. Açık kapı politikası ile Türkiye, Suriye’deki savaştan etkilenen 3,5 milyondan fazla sivil için insani yardım çalışmalarına büyük katkı sağlamıştır.

Türkiye’deki Suriyelilerin büyük çoğunluğu mülteci kamplarının dışında ikamet ediyor ve geçimini konfeksiyon endüstrisi de dahil olmak üzere Türkiye genelindeki ücretli işlerden sağlıyorlar. Türkiye’nin hazır giyim sektörü, 250.000 ila 400.000 Suriyeli işçi ile Suriyeliler’in en büyük gelir kaynaklarından biri haline geldi.

Hazırladığımız raporda, mültecilerin çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik girişimler ve mülteci işçilerin zorluklarla baş etme stratejileri yer almaktadır.

Araştırma sürecinde giyim sektöründe çalışan 55 Suriyeli işçiyle yaptığımız röportajdan faydalandık. Giyim atölyelerinin yoğunlaştığı mekanlar ve çalışma koşulları (çalışma saatleri, maaşlar, ayrımcılık), iş koşullarının belirleyici faktörleri (cinsiyet, yaş, yasal statü, eğitim ve dil becerileri, çalışma deneyimi ve gelecek beklentileri) gibi faktörleri incelemekte.

Rapor, yaşanan sorunları ve sorunların çözümü için bireysel stratejileri, yasal düzenlemeleri ve firmaların küresel çapta üretmeye çalıştığı çözüm stratejilerine odaklanmakta ve farklı düzeyler için çözüm önerileriyle sonlanmaktadır.

Raporu okumak için tıklayın.