DÜDÜĞÜNÜ, SESİNİ AL GEL…

GİYSİLERİMİZDEKİ KAN LEKELERİNİ TEMİZLETMEK İÇİN BULUŞUYORUZ

24 Nisan 2013 tarihinde Bangladeş Rana Plaza’nın çöküşü ve göçük altında kalan 1133 işçinin ölümü, dünya kamuoyunun gündeminde bir iş faciası olarak yer buldu. Bu göçük hala kaldırılmaya çalışılıyor. Göçüğün altından birkaç hafta önce iki ceset daha çıkarıldı. Böylece ölü sayısı 1135’e yükseldi.

Kazanın ardından Clean Clothes Campaign – Temiz Giysi Kampanyası’nın da aralarında olduğu örgütlerle uluslararası ve Bangladeşli sendikalar gelecek beş yıl içerisinde Bangladeşteki fabrikalarda güvenliğin sağlanmasını sağlayacak düzeltmeler konusunda markaların sorumluluk almalarını, işçilerin insani şartlarda çalıştırılmasını sağlamak üzere Bangladeş Bina Yangın ve Güvenliği Anlaşması’nı hazırladılar. Bu anlaşmaya imza atan yüzü aşkın uluslararası hazır giyim markası bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmek üzere sendikalar ve ILO nun da içerisinde bulunduğu bir organizasyon ile çalışmaya başladılar.

Biz, Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak Bangladeş’te üretimleri olduğunu tespit ettiğimiz Türkiyeli De Facto, Colins, Seven Hill, Mavi, Collezione ve Batik markalarına anlaşmayı imzalamaları için çağrı yaptık. Başlattığımız kampanya ilk sonuçlarını verdi ve kampanyamızın hedefindeki kimi markalar (örneğin Mavi) talep ettiğimiz şekilde Bangladeş’teki muhatapları ile görüşmeye başladı.Kısa süre içinde LC waikiki’nin ardından ikinci bir Türkiye’li markanın da bu anlaşmayı imzaladığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmayı umuyoruz.

Şimdi biz 2013 yılını geride bıraktığımız, yılbaşı alışverişlerinin yapıldığı bu hareketli günlerde giysilerimizdeki kan lekelerini temizlemeleri için mağazaları önünde Türkiyeli markaları bir kez daha sorumluk almaya çağırıyoruz.

İlk olarak De Facto’nun önündeyiz çünkü De Facto LC Waikiki den sonra Bangladeşte en fazla üretim yapan Türkiye’li marka. Kendisine düdüklerimiz ve süprizlerimizle temiz giysiler giymek istediğimizi hep birlikte anlatalım.

Temiz Giysi Kampanyası Türkiye

Tarih: 18 Ocak Cumartesi günü
Saat: 15:00
Yer: İSTİKLAL CADDESİ 247-249, De Facto önü. (Taksim meydandan tünel istikametine giderken solda Galatasaray Lisesine yakın)

Kampanya metni için:
http://www.change.org/tr/kampanyalar/kan-sıçramış-kıyafetler-giymek-istemiyoruz