Bangladeş Bina ve Yangın Güvenliği Anlaşmasına Türkiye’den ilk imza!

Ne olmuştu?

Bangladeş’te 24 Nisan 2013 tarihinde Rana Plaza binlerce hazır giyim işçisinin üzerine çöktü. Endüstri tarihinin en büyük felaketlerinin sonucu olarak 1127 işçi hayatını kaybetti. Bu tarihten tamı tamına 5 ay evvel yine Bangladeş’te Tazreen Fabrikasında bir yangın meydana gelmiş ve 117 işçi hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından Temiz Giysi  olarak emek örgütleri, sendikalar ve işçilerle beraber Bangladeş’te sürekli hale gelen bu “kaza”ların önlenmesi için yapısal bir değişim öngören “Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması’nı” hazırladık.  Rana Plaza felaketinin öncesinde ikisi dışında(Tchibo-Calvin Klein ve Tommy Hilfiger) markalar bu anlaşmayı imzalamak konusunda umursamaz davrandılar. Rana Plaza’nın çöküşü ve can kayıplarının binleri aşmasının ardından Temiz Giysi Kampanyası, Industriall Global Sendika, Uni-Global Sendika ve İşçi Hakları Konsorsiyumu bir araya gelerek bir kampanya düzenlediler. Bir milyonu aşan imza ile dünyanın her yerinden katılımcıların ortak isteği Bangladeş’te üretim yapan markaların sorumluluklarını kabul ederek, çalışma koşullarının güvenli hale getirilmesini sağlamak üzere anlaşmayı imzalamaları idi. Bu kampanyanın sonucu olarak bugün 70 marka ve perakendeci “Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması (BYBGA) na imza atarak kendileri için üretim yapan Bangladeşli işçilerin sağlık ve güvenliklerine ilişkin sorumluluklarını kabul ettiler.

Şu anda durum ne?

Anlaşmayı uygulamakla yükümlü bulunan yönetim kurulu geçtiğimiz hafta anlaşmanın uygulama planını kamuoyuyla paylaştı. “Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması” (BYBGA)’ nın imzalanma sürecinin resmi tanığı olan Temiz Giysi Kampanyası’ndan Ben Van Peper anlaşmanın imzalanmasının ardından gelinen nokta hakkında bir değerlendirme yaptı. Vanpepers “ “Uygulama Grubu”nun yarattığı gelişmeyi memnuniyetle izliyoruz. Bu gelişme Bangladeş hazır giyim sektöründe çalışan binlerce işçinin hayatında gerçek bir fark yaratma potansiyeline sahiptir. Anlaşmaya imza atan tüm markaların Bangladeş’teki fabrikalardaki sağlık ve güvenlik koşullarının geliştirilmesi konusunda sorumluluk almalarından memnunuz.”dedi.

Anlaşmanın Niteliği nedir?

Bu anlaşma öncü ve uluslararası bir anlaşmadır ve yasal olarak bağlayıcıdır. Anlaşma iki taraf arasında imzalanmıştır: bu taraflardan birini 70 uluslararası Marka ve perakendeciler diğer tarafını ise uluslararası ve Bangladeşli sendika ve sivil toplum kuruluşları oluşturmaktadır. Anlaşmanın temel amacı Bangladeş Hazır Giyim Sektöründeki çalışma koşullarının devam ettirilebilir şekilde iyileştirilmesidir. Anlaşmanın bir gereği olarak ilk dokuz ay içerisinde fabrikalarda başlangıç teftişlerinin yapılacağını ve acil tedbirlerin alınmaya başlayacağını ve anlaşmanın işçilerin yararına uygulanabilmesinin garantisinin hem anlaşmayı uygulamakla sorumlu yönetim kurulunda hem de danışma kurulunda yerel ve uluslararası sendika ve işçi hakları konusunda çalışan kuruluşların markalarla eşit temsiliyetidir.

 

Bangladeşte Üretim Yapan Türkiyeli Markalar da Bu Anlaşmaya dahil mi? LC Waikiki bu anlaşmayı imzaladı mı?

Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak memnuniyetle ifade etmek isteriz ki bu anlaşmaya imza atanlar arasında Türkiye’nin hazır giyim sektöründe  2004 yılından beri pazarın en büyüğü olarak yerini koruyan LC Waikiki de bulunmaktadır. Türkiye hazır giyim ve tekstil sektörü bir yönüyle diğer ülkelerden ayrılmaktadır. Türkiye’de uluslararası markalara mal üretilmekte diğer bir değişle Türkiye’deki işçiler uluslararası markalar için çalışmaktadırlar. Ama aynı zamanda başka ülkelerde örneğin Bangladeş’te Türkiyeli markalar için üretim yapan onların mallarını üreten işçiler bulunmaktadır. İşte bu şekilde yurt dışında da üretimi bulunan markalardan biri olan, yani Bangladeş’te üretim yapan LC Waikiki burada kendisi için mal üreten işçilerin sağlık ve güvenliğinin sorumluluğunu alarak tıpkı diğer uluslararası markaların yaptığı gibi bu uluslararası anlaşmaya imza atmıştır. Kendilerini  bu öncü rollerinde dolayı kutluyor, Bangladeş’te üretim yapan diğer Türkiyeli markaları da benzer şekilde bu konudaki sorumluluklarını sahiplenmeye çağırıyoruz. Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak hem anlaşmanın uygulanması sürecinin hem de Türkiyeli markaların mallarını üreten işçilere karşı sorumluluklarının Bangladeşli işçiler onların sendika ve örgütleri ile birlikte takipçisi olmaya devam edeceğiz

 

Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması (BYBGA)  hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

Şu ana kadar bu anlaşmayı imzalayan ve uygulama aşamasına geçen markalar için tıklayınız.

Yorum Yap