Mavi, Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Sözleşmesi’ni imzaladı!

Kamuoyuna

24 Nisan 2013’te, Bangladeş` te 8 katlı bir bina olan ve içinde pek çok hazır giyim atölyesi bulunan Rana Plaza çöktü. Bugüne dek gerçekleşen tarihin bu en büyük iş kazasında, şu ana kadar 1135 işçi can verdi. Bu felaketin ardından Emek örgütleri ve  Temiz Giysi Kampanyası’nın da içerisinde olduğu organizasyonlar “Bangladeş Bina ve Yangın Güvenliği Anlaşması (BBYGA)”nı markaların imzalamasını talep ettiler. Bu anlaşma beş yıllık bir süre içerisinde Rana Plaza ile ilişkisi olsun ya da olmasın Bangladeşte üretim yapan tüm markaların mal ürettirdiği iş yerlerindeki sağlık ve güvenlik koşullarının düzeltilmesini ve markaların maddi manevi sorumluluk almalarını öngörüyordu.

Bu anlaşmaya imza atan ilk Türkiyeli marka LC Waikiki oldu.

Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak, Bangladeş’te üretim yaptıran Türkiyeli markaların da bu anlaşmaya imza atarak sorumluluk almalarını talep ettik. Çeşitli sosyal medya platformlarında siz duyarlı tüketicilerin desteğiyle bunu duyurmaya çalıştık. Sizin desteğinizle bu bir kampanya halini aldı.

Türkiyeli hazır giyim markalarından Mavi Bangladeş Yangın ve Bina Güvenliği Anlaşması’nı (Bangladeş Accord) 30 Aralık 2013 tarihinde imzaladı.

Mavi`nin bu kararının Türkiyeli diğer hazır giyim markalarına örnek olmasını dileriz.

Saygılarımızla

Temiz Giysi Kampanyası