Bangladeş’te Benetton iş güvenliğinde sınıfta kaldı.

• Araştırmalar Benetton’ın, Bangladeş güvenlik programındaki tedarikçilerin tam listesini açıklamakta sınıfta kaldığını gösteriyor.
• Benetton’a Rana Plaza kurbanları için 5.000.000$ ödemesi çağrısında bulunuyoruz.

Temiz Giysi Kampanyası (TGK) bugün Presa Diretta gazetecilerinin Campagna Abiti Puliti (TGK İtalya) işbirliğiyle yürüttüğü, sekiz katlı Rana Plaza’nın çökmesi sonucu 1138 kişinin öldüğü ve neredeyse 2000 kişinin yaralandığı trajedinin ardından imzaladığı Bangladeş Sözleşmesi maddelerini ihlal ettiğini ortaya koyan araştırmadan sonra (http://www.presadiretta.rai.it/) Benetton’a sözünü tutması çağrısı yapıyor. Benetton ise hala felakette ölenlerin ailelerine ve yaralananlara tazminat ödemeyi reddediyor.

Benetton, dünya çapında 1.000.000’dan fazla kişinin imza attığı bir imza kampanyasının yarattığı baskı sonucunda Anlaşma’yı Mayıs 2013’te imzaladı. Bütün tedarikçi fabrikaların tam olarak açıklanması, Anlaşma’nın temel bir ilkesi. Bu ilkenin amacı, üyelerinin hizmet aldığı bütün fabrikaların uluslararası güvenlik standartlarını karşılaması. Gazetecilerin çektikleri görüntüler, en az iki Benetton tedarikçisinin Anlaşma’da açıklanmadığını, Anlaşma ekibi tarafından araştırılacak fabrikaların herkese açık listesinde yer almadığını gösteriyor. Benetton tedarikçilerini açıklamayarak, yasal bağlayıcılığı olan bu sözleşmeyi ihlal etmekle kalmayıp, işçileri diğer bir fabrika felaketi riski altında bırakmaya devam ediyor.

Benetton sorumluluklarını veya kamusal yükümlülüklerini yerine getirmekten ilk kez sınıfta kalmıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında, Rana Plaza fabrikalarının birinde üretim yaptırdığını en başta inkar etti ancak kendi ürünlerinin enkazdaki fotoğrafları dünyada yayınlanınca bağlantısını kabul etmek zorunda kaldı. Eylül 2013’te Benetton, yaralananlara ve hayatını kaybedenlerin ailelerine ödeme yapma sürecini tesis etmek için oluşturulan, bizim şimdi Düzenleme olarak bildiğimiz Rana Plaza Koordinasyon Komitesi’ne katıldı. Sözleşme’nin taslağını hazırlayan Komite’nin bir parçası olmasına rağmen Düzenleme’yi imzalamayı reddedip Komite’den çekildi. Bugüne kadar Fon’a tek bir kuruş bile katkı yapmayı reddetti.

Tüm dünyada işçi hareketi Rana Plaza’nın ilk yıl dönümüne yaklaşırken Campagna Abiti Puliti, Avrupa’daki Temiz Giysi Kampanyası ağının geri kalanıyla beraber Benetton’ın Rana Plaza kurbanlarına karşı tavrını değiştirerek derhal Rana Plaza Bağışçıları Güven Fonu’na 5.000.000$ kamu bağışı yapmasını talep ediyor.

Campagna Abiti Puliti’den Deborah Luccetti şöyle diyor:

“Anlaşma’nın, araştırılmak üzere tedarikçileri listeye koyacağına Temiz Giysi Kampanyası’nın tam güveni var ama şu da açık ki Benetton hala kıyafetlerini üreten işçilerin hakları konusunda sorumluluk almıyor.”

Şunları da ekliyor:

“Benetton’dan Düzenleme’yi imzalayarak adil bir şekilde tazmin edilmesi gereken kurbanlarının haklarına karşı tutumunu değiştirip, uluslarası Güven Fonu’na en azından 5.000.000$ katkıda bulunması çağrısında bulunuyoruz. Rana Plaza’nın yıl dönümünden önce bunu alenen duyurmasını, böylece kurbanların adalete kavuşması sürecine öncülük etmesini bekliyoruz. Rana Plaza’da üretim yaptıran diğer İtalyan markaları Manifattura Corona ve Yes Zee’ye de aynısını yapmaları için çağrıda bulunuyoruz.”

Rana Plaza kurbanlarının hala çektiği bu inanılmaz acıya bir son verme zamanıdır. TGK İtalya, Uluslararası Çalışma Hakları Forumu’yla beraber Avrupa çapındaki diğer Temiz Giysi Kampanyaları ve ABD çalışma hakları grubu, Benetton’ı borcunu ödemeye çağırıyor:
http://laborrights.org/benettonpayup